Tekstil Giyim Ayakkabı ve Deri
Tekstil Teknolojisi
TEKSTİL TEKNOLOJİSİ PROGRAMI
 
Kuruluş

1992 yılında Kayseri Meslek Yüksekokulu'nda açılmış olan Tekstil Programı, Kocasinan Meslek Yüksekokulu’nda 1998-1999 eğitim öğretim yılından 2006 yılına kadar eğitim-öğretimine devam etmiş olup, 2006-2007 bahar yarıyılı döneminde hayırsever işadamı Mustafa ÇIKRIKÇIOĞLU tarafından Erciyes Üniversitesi Merkez kampusunda yaptırılan, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu’nda eğitim-öğretimine devam etmektedir.
 
Kazanılan Derece

Tekstil Teknolojisi Teknikeri Derecesi, Önlisans diploması
 
Program Profili

Tekstil sektörünün ihtiyacı olan nitelikli ara gücü yetiştirmeyi amaçlayan bu program, II. Sınıftan itibaren Tekstil Kalite Kontrol ve Tekstil Terbiyesi olarak iki gruba ayrılmakta ve öğrencilerin, genel tekstil bilgileri yanında bir alana yönelik olarak uzmanlaşmaları da sağlanmaktadır. Öğrencilerimize okutulan teorik bilgilerin yanında, Dünya Bankası tarafından desteklemiş Tekstil Fizik Laboratuvarı ve Tekstil Terbiye Laboratuvarında uygulamalı olarak dersler anlatılarak işletme ortamına öğrencilerimizin kolay adapte olmaları da sağlanmaktadır.
Öğrencilerimiz teorik bilgilerin yanı sıra, staj çalışmaları ile okulda edindikleri bilgileri iş ortamında pratiğe dökme imkânı da bulmaktadırlar. Tekstil Program öğrencileri derslerle ilgili uygulamalarını ve stajlarını tekstil sektöründe değişik alanlarda faaliyet gösteren firmalarda yapmaktadırlar.
Programımız OSYM tarafından yapılan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavından alınan TYT puan türüne göre öğrenci almaktadır.
 
Mezunların İstihdam Profilleri

Mezun öğrenciler; başta Kayseri olmak üzere Türkiye genelinde sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman açığını kapatmaya yönelik olarak tüm tekstil işletmelerinin değişik birimlerinde ve kademelerinde çalışabilme imkânına sahiptirler. Mezun öğrencilere ön lisans diploması ile “Tekstil Teknikeri” unvanı verilmektedir.
 
Üst Derece Programlarına Geçiş

Tekstil Teknolojisi Program öğrencileri diğer üniversitelerinde bünyesinde bulunan Meslek Yüksekokullarındaki Tekstil Teknolojisi Programlarına yatay geçiş yapabilirler. Tekstil Programından mezun olan öğrenciler ise Mühendislik Fakülteleri Tekstil Mühendisliği bölümlerine, Teknik Eğitim Fakülteleri Tekstil Öğretmenliği bölümlerine, Mesleki Eğitim Fakültelerinin Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Eğitimi, Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı bölümlerine ve Güzel Sanatlar Fakülteleri Tekstil Tasarımı bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler.
 
TYYÇ - Program Yeterlilikleri İlişkisi
 
                                                           
 
 
 
 
 
 
 
 
Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü)

Program Koordinatörü: Öğr. Gör. Mahmut KORKMAZ
Kayseri Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu MYO Talas/KAYSERİ
Mail: korkmaz@kayseri.edu.tr

 

Adres : Yenidoğan Mah. Ahmet El-Biruni Cad. No: 85 38280 Talas / KAYSERİ
Telefon : +90 352 207 66 66
Faks : +90 352 437 50 57
Öğrenci İşleri : +90 352 207 66 66
E-Posta : mcmyokayseri.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu